Awaryjne otwieranie samochodu – na czym polega, kiedy korzystać?

Często chwila nieuwagi wystarczy, by za moment mocno pożałować – i doskonale wiedzą o tym wszyscy, którym zdarzyło się przypadkowo zatrzasnąć klucze w aucie. Niestety w większości przypadków samodzielne otwarcie drzwi nie będzie proste. Dowiedz się, na czym polega otwieranie auta bez kluczyka oraz w jakich przypadkach pomoc specjalisty będzie niezbędna.

Zatrzaśnięty kluczyk w aucie – co zrobić?

Z zatrzaśnięciem kluczyków w samochodzie może mierzyć się rocznie nawet 5% kierowców. Trudno w takim momencie nie ulec chwilowej panice, która często podpowiada nam niekoniecznie dobre sposoby otwarcia pojazdu.

 

W pierwszym kroku pewnie pomyślimy o użyciu zapasowego kompletu, który niestety w rzeczywistości – np. w podróży – może być nawet tysiące kilometrów od miejsca zatrzaśnięcia. Drugą opcją jest próba samodzielnego otwarcia drzwi za pomocą dostępnych narzędzi. Portale aukcyjne i małe sklepy pełne są tzw. zestawów awaryjnego otwierania drzwi, na które składają się zazwyczaj drut i jedna lub dwie poduszki, które mają umożliwić rozchylenie drzwi.

 

Niestety w wielu przypadkach samodzielne próby otwarcia kończą się fatalnie. Dobrze, jeśli dojdzie wyłącznie do delikatnego uszkodzenia lakieru, czy uszczelek. Gorzej, gdy uszkodzimy któryś z delikatnych elementów konstrukcji drzwi – w takim wypadku potencjalne straty mogą być liczone w tysiącach złotych.

 

Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Najlepszą metodą – szczególnie w przypadku drogich i rzadkich pojazdów – będzie skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Awaryjne otwieranie auta – kiedy z niego skorzystać? 

Awaryjne otwieranie samochodów to usługa realizowana przez wyspecjalizowane warsztaty, skierowana do osób, które chcą dostać się do zatrzaśniętego kompletu kluczy w możliwie najbezpieczniejszy sposób – bez ryzyka uszkodzenia drzwi lub szyby. Odbywa się to za pomocą specjalnych narzędzi i z uwzględnieniem detali konstrukcyjnych konkretnego modelu auta. 

Awaryjne otwieranie drzwi przez mechanika
By uniknąć uszkodzeń, awaryjne otwieranie drzwi powinno być przeprowadzane przez mechanika

Awaryjne otwieranie samochodu przez fachowców jest przydatne zawsze, gdy zatrzaśniemy kluczyki w aucie i nie mamy umiejętności, które pozwalają na samodzielne poradzenie sobie z problemem. Dotyczy to w szczególności drogich i nowoczesnych pojazdów, w których współczesna elektronika okalająca okolice drzwi może skutecznie utrudniać dostanie się do środka lub zostać uszkodzona.

Na czym polega awaryjne otwieranie samochodu?

Profesjonalne warsztaty stosują różne techniki otwierania samochodów w zależności od rodzaju zamków, zastosowanych zabezpieczeń i modelu auta. Klientowi zawsze proponuje się metodę jak najmniej inwazyjną. Poniżej przedstawiamy kilka spośród nich.

 

Metoda “Slim Jim”

To jedna z najstarszych metod, stosowana głównie w starszych modelach samochodów. Polega na wykorzystaniu specjalnego płaskiego drutu, który mechanik wsuwa między szybę a uszczelkę drzwi, starając się zahaczyć o mechanizm blokady wewnętrznej. Wymaga to wprawy i doświadczenia – nieumiejętne użycie narzędzia może uszkodzić elementy drzwi, np. przewody elektryczne czy mechanizm zamka.

 

Otwieranie drzwi za pomocą poduszki powietrznej

W nowszych pojazdach często stosuje się zestaw, który składa się ze specjalnej nadmuchiwanej poduszki oraz długiego metalowego pręta. Poduszka jest wsuwana między drzwi a karoserię, a następnie delikatnie nadmuchiwana, by stworzyć niewielką szczelinę, przez którą wprowadza się pręt. Za jego pomocą mechanik może sięgnąć do wewnętrznej klamki lub przycisku otwierania. To bezpieczniejsza dla zamka metoda, która może jednak doprowadzić w niektórych przypadkach (np. nieumiejętnej pracy) do uszkodzenia drzwi.

 

Dekodowanie zamka lub systemów elektronicznych

Samochody z zaawansowanymi systemami elektrycznymi, takimi jak immobilizery czy zamki szyfrowane, wymagają odmiennego podejścia. W ich przypadku specjalista może wykorzystać techniki dekodowania lub obejścia zabezpieczeń w sterowniku poprzez dedykowane narzędzia diagnostyczne, co w konsekwencji umożliwi otwarcie drzwi bez ingerencji w mechanizm zamka.

Dekodowanie zamka centralnego samochodu z poziomu sterownika
Dekodowanie systemu to w nowoczesnych samochodach często jedyny nieinwazyjny sposób na awaryjne otwarcie drzwi

Narzędzia hakowe

Do otwarcia zamka mogą być wykorzystane specjalne klucze hakowe, które pozwalają na zwolnienie mechanizmu za pomocą umiejętnych ruchów. Metoda ta wymaga jednak dogłębnej znajomości konstrukcji zamków i precyzji – w praktyce stosowana jest niemal wyłącznie w starszych samochodach o dobrze znanym mechanizmie otwierania.

Awaryjne otwieranie samochodu – cena

Cena awaryjnego otworzenia samochodu zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj zamka, model pojazdu, stopień skomplikowania konstrukcji pojazdu oraz zastosowanych zabezpieczeń elektronicznych. Najnowsze auta mogą wymagać bardziej skomplikowanych i czasochłonnych technik, co wpłynie na koszt usługi.

 

Możemy przyjąć, że średni koszt awaryjnego otwarcia drzwi wynosi zwykle od 100 (w przypadku najstarszych aut) do 500 zł. W nowoczesnych autach cena może być nawet dwukrotnie wyższa.

Samodzielne otwieranie auta bez kluczyka – dlaczego nie warto?

Skoro wiemy już, jak otworzyć zablokowane drzwi w aucie, podsumujmy, dlaczego robienie tego na własną rękę to zdecydowanie zły pomysł. Jak wspomnieliśmy na początku, próby samodzielnego otwarcia samochodu mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń pojazdu. Użycie nieodpowiednich narzędzi – lub wykorzystanie ich w nieumiejętny sposób – może doprowadzić do zarysowania lakieru, uszkodzenia uszczelek, deformacji mechanizmu zamka lub uszkodzenia elektroniki. W efekcie zamiast kilkuset złotych za otwarcie w profesjonalnym warsztacie, za samodzielną próbę może nam przyjść zapłacić o wiele, wiele więcej.

Mężczyzna próbujący samodzielnie otworzyć zatrzaśnięte drzwi samochodowe
Samodzielne próby otwarcia drzwi bez kluczyka mogą doprowadzić do drogich uszkodzeń

Pamiętajmy o tym, że współcześnie samochody wyposażone są w skomplikowane systemy zabezpieczeń, trudne do obejścia bez odpowiedniej wiedzy lub sprzętu. Próby manipulowania przy nich bez doświadczenia mogą uruchomić systemy alarmowe, uszkodzić elektronikę lub skutecznie zablokować pojazd. Oczywiście znacznie zwiększając późniejsze koszty.

 

Należy mieć na uwadze, że samodzielne próby otwierania mogą naruszać warunki ubezpieczenia pojazdu. W takim przypadku, jeśli dojdzie do powstania uszkodzeń, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów naprawy.

Jak zabezpieczyć się na wypadek zatrzaśnięcia kluczyka w aucie?

Stresu, związanego z zatrzaśnięciem kluczy lepiej unikać. Możemy w tej kwestii wykorzystać kilka prostych, lecz skutecznych środków zapobiegawczych.

 

Po pierwsze, warto wyrobić sobie nawyk każdorazowego sprawdzania, czy mamy kluczyki przy sobie, zanim opuścimy auto. By zmniejszyć ryzyko zostawienia ich wewnątrz, możemy nosić je na smyczy lub breloczku, który łatwo przypiąć do torby lub ubrania. Nie zapominajmy też o regularnym sprawdzaniu stanu kluczy i baterii w pilocie – w przypadku ich rozładowania system centralnego zamka może nie zadziałać.

Otwieranie Audi za pomocą kluczyka
Pamiętaj, by regularnie sprawdzać stan baterii w kluczykach – także w zapasowych zestawach

Drugim skutecznym sposobem jest trzymanie zapasowego klucza w łatwo dostępnym miejscu, np. w portfelu. W przypadku pojazdów wyposażonych w systemy bezkluczykowe warto korzystać z aplikacji mobilnych, które pozwalają na zdalne otworzenie pojazdu.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w awaryjnym otworzeniu drzwi do Twojego samochodu, skontaktuj się z nami – specjaliści z Control Cars zajmą się Twoim problemem tak szybko, jak to możliwe. Na życzenie klienta zajmujemy się również dorabianiem zapasowych kluczy. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!